Kdysi dávno – a možná to není tak dávno, jak se to zdá, jsem v sobě znovuobjevila něco, co jsem znala už jako malá holka. Tehdy jsme celé dny běhaly s kamarádkou bosky po loukách, vyráběly věnce z pampelišek, z větviček stavěly domečky pro mravence. Příroda nebyla pro nás děti jen kulisou. Byla světem, kde všechno dávalo smysl. A tělo bylo přirozeně zdravé, silné, odolné.
Pak přišel život. Dospělost. Povinnosti. A příroda a moje přirozenost zůstala po dlouhou dobu někde za okny kanceláře. Až přišel jeden zlomový okamžik a tělo se pod tíhou povinností, stresu a nepohodlí ozvalo samo…Byl večer, a naštěstí v kruhy rodiny, jsem se najednou a z ničeho nic nemohla pohnout.
Začala mi nová etapa života – nucené zklidnění, problémy v práci, problémy sama se sebou. Známí i kamarádi se mi jak mávnutím kouzelného proutku vzdálili a zůstali mi jen ti nejvěrnější.
Seděla jsem na kraji lesa, unavená a bolavá. Jen tak, už jsem měla přeci čas. Zvedla jsem hlavu a zahlédla dvě veverky, jak si v korunách stromů hrály na honěnou.
V tu chvíli mi to došlo. Všechno se v mém životě mění. Děti dospěly, práce nějak dopadne, tělo se ozývá – ale příroda tu stále je. A nabízí mi něco, co jsem dlouho přehlížela. Ukazuje mi návrat k sobě, k tělu, k duši. Vrátila mi na mé životní cestě zdraví, které nevycházelo jen od doktorů a z lékáren, ale z přírody samotné. Zastavení, uvědomění si sama sebe a potřebu znovunastolení zdravého životního stylu mi pomohlo na cestě k naplněnému životu.
Ještě že mě to všechno potkalo, říkám si po letech dnes. I když to nebylo jednoduché, jak moc jsem potřebovala zastavit. Uvědomit se, poučit se a nechat život jen tak plynout … jako příroda … jen tak plyne…
Příroda nás nehodnotí, nezpochybňuje, nesoudí. Jen je. A my v jejím náručí můžeme být také. Obyčejně, pravdivě, bez masek. A to je v dnešním, uspěchaném světě obrovský dar.
Je to o každodenních maličkostech. O drobných, ale léčivých okamžicích, které dokáží posílit imunitu, zklidnit nervy, rozhýbat ztuhlé tělo, vyrovnat hormony nebo jen navrátit radost do duše.
Je tu – jako otevřená náruč, kam se můžeme vrátit kdykoli.
„Propojení s přírodou neznamená týden bez signálu v lesní chatě (i když to zní krásně). Ani k tomu nepotřebujeme týdenní pobyt v divočině.„😆
Stačí drobné okamžiky, které si můžeme dopřát i během běžného dne. Jsou jako kotvy, které nám pomáhají znovu najít směr, klid i nadhled.
Obzvlášť v zralém věku, kdy se v nás přirozeně ozývá touha po smyslu a rovnováze.
Cesty k propojení s přírodou jsou všude kolem nás. Jen vykročit a napojit se na ně…
Člověk je tvořen z více než 60 % z vody. Voda tvoří naši krev, lymfu, každou buňku. Bez vody nemůžeme žít. Pijeme ji, omýváme se jí, vaříme s ní. Obklopuje nás všude – ranní rosa, kapky deště na okně, potoky, řeky, rybníky i moře…
Voda čistí nejen tělo, ale i mysl. Odplavuje stres a nese nás blíž k sobě.
„Když sedím na břehu rybníka a poslouchám tiché šplouchání, cítím, jak ze mě opadává napětí jako listí ze stromu.“
Co takhle:
🌊dát si ráno studenou sprchu a podpořit svoji imunitu;
🌊při procházce si ponořit nohy do potoka;
🌊 zastavit se u tekoucí vody – pozorovat její tok, poslouchat, dotýkat se jí.
🌊 večer si napustit vanu, zavřít oči a relaxovat nebo jen tak stát ve sprše a vnímat dopadající proud vody na své tělo.
Zvířata k nám mluví, i když nevydávají žádná slova. Jsou tichými, ale velmi přesnými zrcadly toho, co jsme možná sami zapomněli.
Připomínají nám, že v každodenním spěchu často přehlížíme jednoduché okamžiky – přítomnost, dotek, radost z obyčejných věcí.
Domácí mazlíčci – ať už je to pes, kočka, králík nebo třeba morče – mají schopnost nás uzemnit a zklidnit. Není třeba žádných velkých gest. Někdy stačí, když na nás upřeně pohlédnou, položí hlavu na klín nebo se jednoduše tulí, aniž by něco očekávali. Jsou s námi. V tichu. Bez posuzování. Beze slov. A to má obrovskou sílu. Jejich přítomnost nás učí, že nemusíme být stále výkonní, že někdy prostě jen stačí být.
Inspirací nám nejsou jen domácí mazlíčci. Zvířata potkáváme i venku – veverky v parcích, srnky na kraji lesa, ježky mezi listím, ptáky na obloze i u krmítka. Každé z těchto setkání může být malým připomenutím, že i my jsme součástí přírody. Že žijeme ve světě, kde má všechno svůj rytmus. A díky tomuto koloběhu se můžeme znovu nadechnout – ale jinak, vědoměji.
Zkuste si příště u krmítka nebo při venčení psa na chvíli sednout a jen pozorovat. Jak se ptáci uklání k zrníčku. Jak se kočka protahuje a pak se pomalu stočí do klubíčka. Jak pes miluje vaši pozornost. Možná si v tu chvíli uvědomíte napojení na přírodu. Připomenete si, kdy jste se zhluboka nadechli a vdechovali energii, vydechovali negace. A že to stálo za to vyjít ven i když je sychravo.
Jak probudit smysly se zvířetem?
🫏 Zastavte se na chvíli u svého zvířecího společníka (nebo při setkání se zvířetem venku);
🐈⬛ pozorujte ho – jak se pohybuje, jak dýchá, jak se protahuje;
🐕 zkuste sladit svůj dech s jeho pohybem – jen vnímejte;
🦆 zeptejte se sami sebe: „co mi toto zvíře v tuto chvíli zrcadlí?“
Někdy objevíte klid, jindy touhu po pohybu, jindy třeba prostou radost z přítomnosti.
Příroda k nám promlouvá různými jazyky. Jedním z těch nejtišších, ale nejmocnějších je řeč rostlin. Ať už jde o zářivě rozkvetlou louku, květináč s pokojovou rostlinou na okenním parapetu, nebo o bylinkový záhon za domem. Zeleň má sílu zklidňovat, uzdravovat a tiše vést zpět k sobě.
🍃 Louky – volnost, hojnost a vůně dětství
Vzpomínáte si na dětství, kdy jsme běhali bosi po loukách, pletli věnečky z pampelišek, trhali sedmikrásky, foukali do odkvetlých pcháčů? Louka je divoká, svobodná, nespoutaná – a přesto v ní panuje dokonalý řád. Každá květina má své místo, svůj čas rozkvětu i zániku.
Louky nám připomínají, že krása není dokonalá ani symetrická. Že chaos může být přirozený a hojivý. Stačí si lehnout do trávy, zavřít oči a vnímat bzukot včel, šumění trávy i zpěv ptáků. I krátká zastávka na louce během procházky nám může dodat energii i vnitřní klid.
🌿 Bylinky – malí léčitelé s velkou silou
Bylinky jsou tak nenápadné – a přitom tolik umí. Už naše prababičky věděly, že v nich je síla, která léčí nejen tělo, ale i duši. Meduňka, máta, heřmánek, levandule, měsíček, šalvěj, rozmarýn… Každá voní jinak. Každá má svůj účel. Každá si zaslouží naši pozornost.
Ať už si bylinky pěstujeme na zahradě, v truhlíku nebo jen v hrnečku za oknem, vytváříme si s nimi vztah. Můžeme je pozorovat, zalévat, sklízet – a pak použít na čaj, do koupele, při vaření, nebo třeba do vonných pytlíčků do prádla. V tom je kouzlo každodenního propojení s přírodou – když ji začneme vnímat jako spojence.
🌼 Pokojové rostliny – příroda, která bydlí s námi
Nemusíme žít u lesa ani mít zahradu, abychom byli v kontaktu s přírodou. I jediná pokojová rostlina má sílu proměnit energii celého prostoru. Zelená barva uklidňuje oči i nervy. A když se o rostlinu staráme – zaléváme ji, čistíme jí listy, přesazujeme – pečujeme zároveň i o sebe.
Možná to znáte: s některou rostlinou se prostě „domluvíte“. Roste, kvete, prospívá. Jiná se třeba trápí – a vy s ní. Rostliny jsou tiší společníci, kteří nám nastavují zrcadlo. Když jim chybí světlo, vodu nebo péči, projeví to. Stejně jako my.
A když pokojovka náhle vyžene nový výhonek – i v nás se rozsvítí naděje. Malý zázrak, který říká: „Život pokračuje.“
🌻 Zahrada – místo radosti, pohybu i návratu k rytmu přírody
Zahradničení není jen koníček, je to druh tiché terapie. Když zaboříme ruce do hlíny, zabýváme se jen tím, co je právě teď. Vytrháváme plevel, sázíme semínka, zaléváme – a s každým pohybem se vracíme k sobě.
Není třeba dokonalá zahrada. I malý záhonek s bylinkami nebo pár truhlíků na balkoně nás propojí s rytmem přírody. A to je dnes dar. Když pozorujeme, jak z malého semínka vyroste rostlinka, máme před očima zázrak života. V zahradě najdeme odpovědi na spoustu otázek – často jen tím, že jsme zticha a vnímáme.
Stromy jsou tichými svědky času. Stojí na jednom místě desítky, stovky let, a přesto stále rostou. Přijímají každé roční období takové, jaké přichází. Nemluví, ale přesto vyprávějí příběhy – o trpělivosti, odolnosti a klidu. O tom, jak zakořenit v sobě a zároveň se otevřít světu.
Když vstoupíme do lesa, jako bychom vstoupili do jiného světa. Čas tu plyne jinak – pomaleji, tišeji, opravdověji. Každý strom tu má své místo. Každý je jiný – stejně jako my lidé. A přesto spolu tvoří harmonii. Můžeme si z nich vzít příklad.
Zkuste se na chvíli zastavit u jednoho stromu. Nedívat se jen očima, ale i srdcem. Co cítíte, když se ho dotknete? Jaké myšlenky nebo emoce se vynoří? Strom vás nesoudí, nic po vás nechce. Jen tam je. Tak jako vy můžete být – právě teď, v jeho stínu, v jeho klidu.
Když obejmete strom, je to víc než jen gesta – je to jemné napojení. Skrze kůru ucítíte pevnost, která není tvrdá, ale živá. A možná vás to napadne – i vy můžete být jako strom: s kořeny v zemi, s kmenem pevně ve svém středu a s větvemi otevřenými směrem ke slunci a možnostem.
🌳Procházka lesem jako meditace v pohybu
Nemusíte mít žádný plán. Nechte nohy, ať vás vedou. Vnímejte každý krok, každý zvuk – praskání větviček, šustění listí, zpěv ptáků. Dýchejte. Naslouchejte. Sobě. Přírodě. Tichu. Je to cesta zpět – k sobě samým.
Slunce, déšť, vítr, sníh, mlha. Každý den přináší jinou atmosféru a výzvu. Zkuste si místo běžného stěžování (zase prší!) položit otázku: Co mi tohle počasí chce říct? V dešti si můžete dopřát pomalou procházku v pláštěnce. Sluneční paprsky vám dobíjí energii. Vítr vás učí pustit.
Počasí nás učí přijetí – věci, které nemáme pod kontrolou.
Měsíc je tichý průvodce našich nocí. Jeho fáze od novoluní po úplněk ovlivňují nejen přírodu, ale i nás. Ženy často silně vnímají jeho vliv na náladu, energii, cykličnost.
Sledujte Měsíc, zkuste si vést měsíční deník, zapisovat si, co se mění. Měsíc nás učí, že i ve tmě může být světlo – a že vše má svůj čas.
Oheň je pradávný spojenec. Dává teplo, světlo, možnost uvařit jídlo. Ale také prostor pro zastavení, sdílení, ticho. I malá svíčka na stole během večeře může vytvořit atmosféru.
Vnímejte plamen, hřejte si ruce, dívejte se do ohně. Je to jednoduché a přitom magické.
Všechna spojení s přírodou se nakonec vrací k tělu – k našim smyslům. Dotknout se kůry stromu. Jít bosky po trávě. Zavřít oči a vdechovat vůni lesa. Vnímat slunce na tváři. Dát pozornost dechu.
Když se napojíme na přírodu skrze tělo, propojujeme se i se sebou samými.
Nemusíme být eko-aktivisté, abychom cítili spojení s přírodou. Stačí se zpomalit. Všimnout si. Dovolit si být součástí. A najednou zjistíme, že příroda není někde venku, ale že je ve vás.
Můžete si vést deník přírody. Můžete se každé ráno pozdravit s oblohou nebo večer s hvězdami. Můžete si uvařit čaj z bylinek, které jste si sami nasbírali. A nebo se jen opřít o strom a nechat všechno být.
VÝZVA MĚSÍCE DUBNA🌿
Zkusme jeden den bez technologií.
Strávíte ho jen s přírodou, svými myšlenkami
a lidmi, které máte rádi.
🌿 Příroda neléčí jen tělo, ale i duši. V jejím objetí najdete odpovědi, které hledáte.
• Zklidnění a zpomalení – v přírodě se přirozeně zpomalíme, vnímáme přítomnost.
• Podporu sebepřijetí – v přírodě nemusíme nic dokazovat, jen jsme.
• Obnovení vnitřní rovnováhy – skrze smysly, tělo, dech, dotek, rytmus.
• Radost a nadhled – příroda je hravá i moudrá zároveň.
• Napojení na cykly a proměny – Měsíc, roční období, počasí… připomínají, že všechno má svůj čas.
• Pocit sounáležitosti – nejsme oddělení, jsme součástí většího celku.
• Kroky ke zdravému životnímu stylu – voda, pohyb, bylinky, dech, lesní terapie.
• Cestu k naplněnému životu – skrze jednoduchost, vděčnost a blízkost s přírodou.
🌿 „Každý strom, který obejmeš, každý dech čerstvého vzduchu, každé pohlazení slunečního paprsku – to vše je lék, který nelze koupit.“
Iva Pohlodková
Zkuste na chvíli zpomalit a sednout si třeba k potůčku, řece nebo jen ke kapajícímu pramínku. Vnímejte zvuk vody – její rytmus, jemnost i sílu.
Tekoucí voda je jako život – nikdy není stejná, ale vždy plyne dál. Může uklidňovat i oživovat. Když nasloucháte jejímu šepotu, často zaslechnete i něco v sobě. Myšlenky se zpomalí, dech se prohloubí, tělo se uvolní. Voda čistí nejen ruce, ale i hlavu. A čím déle u ní zůstanete, tím víc si možná uvědomíte, co vlastně opravdu potřebujete – a co už naopak můžete nechat odplout.
Vyjděte ven – na louku, zahradu, nebo jen na balkon. Zavřete oči a zhluboka se nadechněte. Potom si vyberte jednu rostlinu – květinu, bylinku nebo i trávu – a chvíli ji jen pozorujte. Jak vypadá? Jak voní? Jaký má tvar listů, stonku, květu? Vnímejte ji jako živou bytost.
A pak si položte otázku:
❓ Otázky k zamyšlení:
Vyberte si při procházce jeden strom, který vás zaujme. Posaďte se k němu nebo ho obejměte. Zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech. Představte si, že z vašich chodidel rostou kořeny – hluboko do země. Vnímejte, jak vás nese a podporuje. Můžete se zeptat sami sebe: „Co právě teď potřebuji zakořenit?“ nebo „Co mohu pustit jako list na podzim?
❓ Otázky k zamyšlení: