Moje práce mě nenaplňuje, nejsem nejmladší, co s tím ? Aneb 10 možných cest ke změně plus 10 ponaučení k tomu

Byli jsme mladí a plní plánů a elánu. Ale vybrali jsme si cestu, která nás postupně dovedla k úplnému vyhoření, jak pracovně, tak osobně. Ne, že by vše bylo špatně, jen jsme si neuměli představit, že bychom žili jinak.
POZNÁVÁTE SE ? Jestli ano, je tento článek právě pro Vás...

Jako by si moje tělo za ty roky zvyklo na to, že náročné situace jsou přirozenou součástí života – imunita se postupně hroutí a já si říkám, že to tak prostě je…

Až nemoc mě přibrzdí, začínám více vnímat svoje tělo. Zdravotní potíže občas ustoupí, ale problémy v práci narůstají. Něco mě žene dopředu, musím jet dál a dál…

A pak to přijde. Stres v práci, doma, zdravotní problémy, celková únava. Přátelé se pomalu vytrácejí, zmocňuje se mě úzkost a deprese.

Je toho přes příliš a říkám si konečně DOST.


Přicházím na to, že všechny těžkosti nejsou náhodné. Začínám vidět, že skutečnou příčinou jsem JÁ sama. Namísto neustálého plnění povinností a dodržování termínů začínám přemýšlet nad tím, co opravdu CHCI, co mi přináší radost a naplnění. Osobní inventura mi pomáhá se a zastavit a najít znovu sama sebe.

ANO, ztrácím mnohé, ale o to VÍC nacházím“.

Pár slov na začátek


STŘEDNÍ VĚK je často obdobím hlubokého přehodnocování a hledání. To, co nás kdysi naplňovalo, může najednou ztrácet lesk.
Nelekejte se, není to projev slabosti. Je to přirozený vývoj, který potká každého z nás. Jak přibývá roků, přichází uvědomění, že čas není nekonečný a že energie, kterou každý den do něčeho vkládáme, je vzácná. A pokud tato energie směřuje jen k povinnostem, které nás nebaví, nebo práci, která ztrácí svůj smysl, není divu, že začne klesat i naše životní radost.
Pokud Vaše práce přestává dávat smysl, je přirozené hledat cesty, jak to změnit. Nejde jen o peníze nebo kariéru – jde o to, abychom se cítili užiteční, aby naše energie směřovala k něčemu, co nás skutečně naplňuje.

Pro někoho může být řešením zůstat a zkusit v práci něco změnit, pro jiného je naopak nutností radikální změna směru.

Ale jaké mám možnosti?

Předkládám Vám 10 možnými cest, které vám mohou pomoci najít znovu radost a smysl v pracovním životě. Sama jsem tyto možnosti v životě občas zvažovala a rozhodovala se. Věřím, že Vám tipy pomůžou posunout se dál.

Pokud jste se zatím nerozhodli nic měnit, není to žádná slabost. Strach ze změny je naprosto přirozený. Je jednodušší zůstat tam, kde to známe i když nás to den za dnem trochu víc unavuje. Možná cítíte, že každé ráno vás pohltí koloběh povinností a přesto zůstává ten zvláštní pocit prázdnoty. Strach, že změna přinese víc stresu, že ztratíte i to málo jistoty, co máte, vás možná drží zpátky.


Ale co když právě teď, kdy se zdá, že stojíte na místě, je čas něco změnit?
Změna nemusí být velká a okamžitá, někdy stačí udělat malý krok. Možná objevíte nový směr, který vám do života přinese víc radosti. Možná získáte pocit, že jdete konečně vstříc tomu, co vás naplňuje.

Někdy není nutné práci opustit, ale podívat se na ni z jiné perspektivy. Možná je důvodem vaší nespokojenosti rutina nebo pocit, že se ve vaší pozici nikam neposouváte. Proto stojí za to udělat si vlastní malou „inventuru“ a položit si otázky:

• Co mi na mé současné práci dává pocit naplnění a radosti?
• Jaké změny bych si přál/a, aby mě práce znovu začala bavit?
• Co bych mohl/a zkusit navrhnout svému nadřízenému? (např. flexibilnější pracovní doba, rozšíření zodpovědností nebo posun k zajímavějším projektům)
• Jak bych mohl/a do své práce přinést více vlastních zájmů či osobních hodnot?


Tato cesta je pro ty, kdo by rádi změnili něco v rámci stávajícího zaměstnání, ale zároveň by neradi opouštěli jistotu a stabilitu.

Pokud máte v práci pocit stagnace, může pomoci interní změna na méně stresující nebo více naplňující pozici.
Zjistěte, zda vaše firma nenabízí programy rozvoje, školení nebo možnost přechodu do jiné pozice, kde byste mohli využít své zkušenosti a zároveň se učit něco nového. Změna náplně práce vám může otevřít nový pohled a přinést pocit, že se opět posouváte vpřed.

Pokud máte pocit, že vás práce vyčerpává, možná by bylo řešením snížit pracovní úvazek. Tím si uvolníte čas na aktivity, které vás skutečně baví – třeba na kreativní činnost, sport nebo dobrovolnictví. Snížení úvazku může přinést nový pocit rovnováhy mezi pracovním a osobním životem a dát vám prostor hledat, co vás opravdu těší.

Možná vás práce přestává naplňovat, protože se cítíte profesně zaseknutí. Začněte se vzdělávat v oblasti, která vás láká, i kdyby byla úplně odlišná od toho, co děláte teď. Můžete zkusit večerní kurzy, online programy, číst knihy nebo se připojit do komunit a networkingu v novém oboru. Možná zjistíte, že vás láká nová oblast, a tak si otevřete dveře k budoucí změně.

V krizových okamžicích a při důležitých rozhodnutích může být velmi užitečné obrátit se na zkušeného mentora nebo kouče. Tito odborníci vám mohou pomoci ujasnit si, co vás skutečně trápí a jaké máte možnosti. Uvědomění, že nejste na tuto změnu sami, může být velkou podporou a motivací.

Máte nápad na podnikání, ale bojíte se všeho se vzdát najednou? Začněte zlehka – pracujte na svém projektu o víkendech nebo večer po práci. Tento přístup vám dá prostor rozvinout nové dovednosti a zároveň mít jistotu pravidelného příjmu. Pokud se váš projekt rozběhne, budete si moci dovolit se práci více věnovat, nebo časem dokonce přejít na plný úvazek.

Někdy je změna pracoviště nebo typu práce přesně tím, co potřebujeme. Pokud jste ve firmě, kde atmosféra neodpovídá Vašim hodnotám nebo kde cítíte velký tlak, změna zaměstnavatele může být tím správným krokem. Hledání prostředí, kde se budete cítit váženě a kde sdílíte společné hodnoty s kolegy, může významně ovlivnit Vaše pracovní nasazení a celkovou spokojenost.

Pokud vás současný obor neuspokojuje, co se zaměřit na něco úplně nového? S přibývajícími zkušenostmi se rádi držíme toho, co známe. Ale co když Vám neznámá oblast přinese novou inspiraci? Pokud máte chuť a sílu se znovu učit, začít v novém oboru může být osvěžujícím krokem. Změna Vám rozproudí energii a odměnou bude radost z nové práce.

Pokud Vás současná práce vyčerpává kvůli přetížení nebo nedostatku hranic, zkuste změnit přístup k práci. Naučte se stanovovat jasné hranice, delegovat úkoly a zlepšit své time managementové dovednosti. Malé úpravy v každodenním fungování mohou výrazně ovlivnit Vaši spokojenost a snížit pocit vyhoření.

Pokud všechny ostatní možnosti selhaly a cítíte, že v práci nejste schopni najít radost ani smysl, je čas na radikální změnu. Rozloučit se a jít za svým snem – třeba tím, co jste kdysi odložili, protože „nebyl ten správný čas“. Ať už je to cestování, podnikání nebo nový obor, odvaha jít za svým snem je cesta k Vašemu naplněnému životu.

Znám ty situace, kdy něco měníme v životě. OBAVY a STRACH, všechny ty překážky se zdají velké a zahánějí nás často do kouta a tam zůstat se svojí nejistotou a stagnací.

Pomůže Vám dalších 10 ponaučení k Vašemu rozhodnutí ke změně ?

1. Nikdy není pozdě na změnu. Změnit život ve čtyřiceti, padesáti nebo i v šedesáti? ANO, JDE TO -vím to! Každý věk má svou krásu, své možnosti a příležitosti, o kterých jsme třeba ani netušili. Odvaha na cestu nás může dovést k životu, který si zasloužíme žít v každém věku.

2. Náš čas a energie jsou naším nejcennějším pokladem. Peníze mají svůj význam, ale co když za ně platíme svým zdravím, časem s rodinou nebo dokonce svým štěstím? Když objevíme, co je pro nás skutečně hodnotné, můžeme se přestat bát finanční nejistoty. Rovnováha mezi prací, rodinou a osobním časem nám dá mnohem víc než jen „bezpečnou“ rutinu.

3. Nebojte se říct o pomoc a sdílet své těžkosti.
Žádná změna nemusí být cestou osamělou. Sdílení nám dává sílu, novou perspektivu a často nám otevře dveře, o kterých jsme ani nevěděli. Rodina, přátelé nebo odborníci nás mohou podržet v těžkých chvílích a dodat ám odvahu.

4. Naučte se říkat „NE“, když je to nutné.
Nemusíme být vždy k dispozici všem. Když si vytyčíme své hranice a naučíme se je chránit, dáváme sami sobě možnost vydechnout a osvobodit se od tlaku druhých. Právě tento krok nás často vystraší, protože se bojíme reakce ostatních. Ale právě naše zdraví a klid stojí za to.

5. Naslouchejte signálům svého těla – je to váš největší kompas.
Únava, bolest, nespavost – to vše jsou znamení, že něco potřebujeme změnit. Když tělo mluví, měli bychom poslouchat i když to znamená narušit pohodlí a rutinu. Když ignorujeme vlastní potřeby, platíme za to zdravím. Naslouchejme sami sobě dřív, než bude pozdě.

6. Rozpoznejte, co je pro vás opravdová hodnota, co skutečně naplňuje vaše srdce.
Práce NENÍ celý náš svět. Když se zamyslíme nad tím, čemu chceme dávat svou energii, objevíme, že čas strávený s rodinou, přírodou nebo našimi koníčky je to, co nám přináší hlubší smysl. Tato uvědomění nás osvobodí od strachu, že přijdeme o to, co nás vnitřně nenaplňuje.

7. Přijměte, že ZMĚNA JE CESTA – někdy delší, ale vždy je důležitý i ten malým krůček, který nás posune vpřed. Změna není rychlý obrat, ale postupné objevování nových možností a cest. Když přijmeme, že je to proces, který vyžaduje trpělivost, budeme k sobě laskavější.

8. Pracovat na sobě je nikdy nekončící dobrodružství. I když se pracovní role mění, my sami zůstáváme tím, kdo formuje svůj život. Každá lekce, každý pád i úspěch nás posiluje a dává nám šanci být tím, kým skutečně jsme. Opustit bezpečné místo může být děsivé, ale tato změna nám přináší nový pohled na svět i na sebe.

9. Inspirace přichází ze sdílených příběhů. Když vidíme, že i ostatní našli odvahu a nový směr, dodává nám to víru. Uvědomění, že nejsme sami a že ostatní prošli podobnou změnou, nám může dodat odvahu vykročit na vlastní cestu. Překonání strachu přichází, když cítíme podporu a porozumění od druhých.

10. Život v souladu se sebou, se svými hodnotami a s přírodou je klíčem ke skutečnému klidu. Každý krok směrem k životu, který odpovídá našemu nitru, nás přibližuje ke klidu a harmonii. Přijetí svého já a svých hodnot nás osvobozuje od nutnosti něco dokazovat.

Tímto článkem jsem se pokusila Vám otevřít oči a vidět, že každá změna, ať už velká nebo malá, přináší nové příležitosti. Nejde o to, zda je cesta těžká nebo zda nás láká zůstat v bezpečí – jde o to, že za změnou je vždycky něco většího. Něco, co přináší skutečné naplnění.

Odvaha vykročit mimo komfortní zónu je klíčem k životu, kde se cítíme skutečně spokojeně.

O si o tom myslíte ? Neváhejte mi napsat na e-mail padesatkaplus@email.cz

Úplně na závěr něco na pobavení 🙂

Hádanka 🤔🤔🤔

Co roste, čím méně se jim věnujete? Ale mizí, jakmile se do nich pustíte? Odpověď na konci článku

Nějaké moudro 🦉🦉🦉

Albert Einstein: „Šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“

Něco vtipného🤣🤣🤣

Ptá se šéf zaměstnance: „Víte, proč si vás tu držíme?‘ A zaměstnanec odpoví: „Taky bych to rád věděl.“ 😆

Mým posláním je pomáhat lidem objevit správnou cestu životem, že naplněný život v každém věku má smysl - v souladu se svým sebepřijetím, v souladu s přírodou. Více informací o mně zjistíte tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.